Od jakiegoś czasu starasz się o pracę- wysyłasz setki CV, a odzew na aplikacje jest bardzo słaby…
Zaczynasz zadawać sobie pytanie: czy coś jest z nim nie tak?
A może masz za sobą kilkanaście rozmów kwalifikacyjnych i myślisz, że zaprezentowałeś się idealnie, a jednak nie udało Ci się dostać tej pracy? Gdzie popełniasz błąd?
1. CV / kwalifikacje niedopasowane do stanowiska
Jeśli zdarza się, że składasz aplikację na stanowiska, które znacznie przekraczają Twoje kwalifikacje lub (żeby było ciekawiej) aplikujesz na stanowiska niższe niż dotychczasowe, nie licz na powodzenie.
Pamiętaj, że dopasowując CV do oferty pracy – sprawdzając czy odpowiada wymaganiom wyszczególnionym w opisie stanowiska – zwiększasz szanse otrzymania większej liczby zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne.
2. Pierwsze wrażenie ma znaczenie
Twoje CV zaimponowało rekruterowi i zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną.
Tak samo jak Twoja wiedza i doświadczenie liczy się również pierwsze wrażenie, jakie zrobisz na rozmówcy.
Pamiętaj, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego wykorzystaj tę okazję jak najlepiej!
Kluczem do sukcesu będzie pozytywne nastawienie.
Podejdź do spotkania z uśmiechem, pokaż swój entuzjazm i daj się po prostu polubić.
Wrażenia, które po sobie zostawisz, mogą mieć znaczący wpływ na zatrudnienie.
3. Najważniejsza jest osobowość
Dla pracodawcy, oprócz wymaganych kompetencji twardych, istotna jest osobowość kandydata.
Pracodawcy cenią pracowników, którzy są komunikatywni, potrafią rozmawiać właściwie z każdą osobą, jasno wyrażają swoje myśli i zarażają pozytywnym nastawieniem.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter widzi tylko „wierzchołek” Twojej osobowości.
To, co najważniejsze, to co o Tobie najbardziej stanowi, nie jest od razu dostrzegalne, dlatego przedstawiając swoje mocne strony wybierz takie, które zarówno szybko widać, jak i takie, które są ukryte głębiej, a mogą się przydać i spodobać Twojemu potencjalnemu pracodawcy.
4. Mów jasno o swoich oczekiwaniach
Pytania o oczekiwania padają już na pierwszej rozmowie rekrutacyjnej. Nie bój się o nich mówić.
Pytanie o to, ile chcesz zarabiać, jest pytaniem o kwotę, jaka zmotywuje Cię do pracy lub do jej zmiany.
Poza dość oczywistą kwestią finansową jeśli istotne są dla Ciebie: pakiet benefitów, elastyczny grafik czy możliwość pracy zdalnej, warto od samego początku mówić o tym otwarcie.
W ten sposób unikniesz nieporozumień i odrzucenia Twojej kandydatury, kiedy w trakcie kolejnych etapów rekrutacji zaczniesz poruszać kwestie, o których wcześniej nie wspominałeś.
5. Inni byli lepsi
Czasami jednak bogate CV i dobre zaprezentowanie się podczas rozmowy o pracę nie wystarczą, kiedy konkurencja jest zbyt silna. Jeśli pojawił się ktoś, kto ma wyższe kompetencje zawodowe i bardziej niż Ty wpasowuje się osobowościowo w zespół współpracowników, to właśnie on ma większe szanse na zatrudnienie.
Pamiętaj, że poszukiwanie pracy jest długotrwałym procesem, dlatego nie zniechęcaj się i nie trać pewności siebie, a każdą porażkę traktuj, jak cenne doświadczenie i zamieniaj w sukces.
Powodzenia!