Rynek pracy z roku na rok ewaluuje, zmienia się. Tworzą się nowe potrzeby konsumentów, rozwija się technologia, powstaje zapotrzebowanie na nowe kompetencje, tudzież wręcz nowe zawody. Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o Social Media Manager lub też specjaliście ds. wizerunku pracodawcy.
Często dzieje się również tak, że dotychczasowa praca, ścieżka kariery nie daje nam satysfakcji, chcemy robić coś innego, zmienić radykalnie branżę, zawód, zarabiać więcej. Co wtedy? Jak to mądrze zrobić?
Ten kto szuka, ten znajdzie…
Decyzja o zmianie zawodu powinna być podjęta z rozsądkiem. Warto poświęcić czas na zorientowanie się czy faktycznie taka zmiana będzie receptą na znalezienie lepszej pracy, odnalezienie satysfakcji. Ponadto, trzeba mieć świadomość, że radykalna zmiana profesji może wiązać się z pracą na najniższym stanowisku i co za tym idzie niższymi zarobkami.
Stąd warto się spotkać z osobami pracującymi w danym zawodzie lub specjalistami z dziedziny doradztwa personalnego, którzy pomogą określić potrzebne kompetencje i przedstawią realia dotyczące danego zawodu. Często ludzie podejmują tak ważne decyzję w oparciu o informacje z internetu, które nie zawsze mają wiele wspólnego z realną sytuacją na rynku. Zanim więc zdecydujemy się na prowadzenie własnej działalności czy diametralną zmianę profilu zawodowego przygotujmy się, zbierzmy potrzebne informacje, zbudujmy odpowiednią sieć kontaktów, a przede wszystkim jasno sprecyzujmy swoje cele i zaplanujmy działania.
Uwaga: przygotujmy sobie dobre i logiczne argumenty, dlaczego chcemy zmienić swój profil zawodowy, które pomogą nam przekonać nowych pracodawców, że warto dać nam szansę.
Ale, jeśli jesteśmy pewni, czego pragniemy i mamy świadomość konsekwencji zmiany – to działajmy!
A jeśli nie radykalna zmiana…
Zmiana profilu zawodowego nie zawsze wiąże się z radykalną decyzją, ale również z poszerzeniem dotychczasowych kompetencji. Z pewnością łatwiej się odnaleźć w obszarach, w których mamy już doświadczenie i solidne podstawy. Również potencjalni pracodawcy lepiej postrzegają takie sytuacje. Wtedy warto brać udział w dodatkowych szkoleniach, spotkaniach branżowych, zapisać się na studia podyplomowe, czytać i pozyskiwać jak najwięcej wiadomości na temat nowych kompetencji.
Czy rzeczywiście warto ?
Decyzja o zmianie profilu zawodowego, jak każda inna poważna decyzja wymaga rozważenia wszystkich zalet i wad, dobrej znajomości własnych predyspozycji, wiedzy, odwagi ale i pokory. Jedno jest pewne – jeżeli nie chcemy zatrzymać się w rozwoju, musimy inwestować we własny rozwój i nie bać się zmian.