Zazwyczaj zaraz po otrzymaniu zaproszenia na job interview zaczynasz zastanawiać się: co powinienem powiedzieć, jakich pytań mogę się spodziewać i co zrobić aby jak najlepiej zaprezentować się pracodawcy w trakcie spotkania. W sieci znajdziesz mnóstwo poradników mówiących o tym jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i sugerujących możliwe pytania i odpowiedzi. Skupmy się więc dla odmiany na tym czego NIE MÓWIĆ oraz jakich zwrotów NALEŻY UNIKAĆ, aby nie zepsuć dobrego wrażenia i tym samym nie stracić szansy na wymarzoną pracę.
Poniżej znajdziesz listę 4 najczęściej popełnianych przez kandydatów błędów i zwrotów, których zdecydowanie należy się wystrzegać. Niech staną się one Twoim drogowskazem w trakcie kolejnej rozmowy o pracę J
1. Nie oczerniaj swoich byłych pracodawców
Przygotuj się na to, że rekruter zapyta Cię o powody rozstania z poprzednim pracodawcą.
Odpowiadaj zgodnie z prawdą, ale unikaj języka emocji. Zamiast wyrażać swoje negatywne opinie, pretensje i żale, lepiej jest wykazać się dyplomacją i zgrabnie ująć powody, podając za przykład różnicę poglądów lub oczekiwań czy problemy z organizacją. Poza tym pamiętaj, że nikt nie lubi narzekających osób!
Źle odebrane będzie także plotkowanie na temat byłych współpracowników i sytuacji w firmie. Takie osoby postrzegane są jako nielojalne i niegodne zaufania. Osobiście odradzam takiej postawy, jest to jeden z grzechów głównych, którego należy się szczególnie wystrzegać na rozmowie rekrutacyjnej.
2. Unikaj zwrotu „Nie wiem co chciałbym robić i jakiej pracy szukam”
Takie stwierdzenie wskazuje, że kandydat nie ma na siebie pomysłu, jest zagubiony i brakuje mu celu. Zamiast mówić, że chcesz znaleźć jakąkolwiek pracę, wskaż na obszary, w których się specjalizujesz oraz wymień kompetencje jakie posiadasz, np. znajomość języków obcych czy specyfiki danej branży, bardzo dobra znajomość obsługi komputera, itp. W przypadku braku zdecydowania co do wyboru dalszej ścieżki zawodowej, bezpieczniej jest powiedzieć: szukam pracy, która pozwoli mi na wykorzystanie zdobytej dotychczas wiedzy i doświadczenia lub rozwinięcie moich pasji i zainteresowań.
3. Nie mam zbyt dużo doświadczenia
Łatwo o takie stwierdzenie, zwłaszcza jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem lub chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery zawodowej. Taką postawą dajesz pracodawcy do zrozumienia, że nie jesteś tą właściwą osobą, której poszukuje. Nie popełnij więc takiego błędu i zamiast skupiać się na brakach, zwróć uwagę na swoje mocne strony i zdobyte już umiejętności, które możesz wykorzystać w następnej pracy, zachowaj pewność siebie i entuzjazm. Pamiętaj, że oprócz umiejętności technicznych równie istotne i pożądane są uniwersalne cechy charakteru, czyli tzw. umiejętności miękkie. Do tych najbardziej poszukiwanych możemy zaliczyć: umiejętności komunikacyjne, analityczne, elastyczność, zdolności dostosowawcze do panujących warunków, umiejętności organizacyjne, ustalania priorytetów i pracy zespołowej.
4. Nie mam żadnych pytań
Nie ma chyba nic gorszego niż brak zaangażowania i inicjatywy ze strony kandydata w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Nie zachowuj się więc tak jakby na wszystkie pytania miał odpowiedzieć za Ciebie rekruter. Jeśli już na tym etapie wykazujesz minimalne lub zerowe zaangażowanie, jest wysokie prawdopodobieństwo, że będziesz równie mało zaangażowanym i zmotywowanym pracownikiem. Pamiętaj także, że celem rozmowy rekrutacyjnej jest nie tylko zaprezentowanie się i opowiedzenie o swoim dotychczasowym doświadczeniu. To również okazja abyś dowiedział się jak najwięcej o stanowisku, na które aplikowałeś oraz swoim przyszłym miejscu pracy. Nie bój się więc i pytaj!
Mam nadzieję, że omówione przykłady pomogą Ci uniknąć wpadek przy następnej rozmowie o pracę. W przypadku pytań lub wątpliwości przyjdź do Idea HR Group, bo z nami żadna rozmowa rekrutacyjna nie będzie Ci straszna J