Mam dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią Ci wejście w „stare buty” lub pozwolą stawić czoła nowym wyzwaniom zawodowym.
Do rzeczy 🙂
ZASTANÓW SIĘ
Oceń swoją sytuację – określ, gdzie jesteś zawodowo i gdzie chcesz się znaleźć.Nie rzucaj się od razu w wir poszukiwań i nie przekopuj setek ogłoszeń o pracę.Nie wysyłaj aplikacji masowo. To naprawdę zaprowadzi Cię donikąd.Zamiast tego dobrze zastanów się jakiej pracy będziesz szukać, co daje Ci zawodową satysfakcję, a czego z pewnością robić nie chcesz.
Przemyśl, czego oczekujesz od nowej pracy, weź pod uwagę nie tylko swoje oczekiwania finansowe, ale też godziny pracy, wymiar etatu, lokalizację firmy i wszystkie inne ważne dla Ciebie aspekty.
To wszystko pozwoli Ci zawęzić krąg poszukiwań i tym samym szukać efektywniej.
ROZPOCZNIJ PRZYGOTOWANIA
Nie ukrywajmy- będziesz musiał udowodnić potencjalnemu pracodawcy, że nie zostałeś w tyle i dorównujesz kandydatom, którzy przerwy w pracy nie mieli.
Przeprowadź porządny research dotyczący branży, do której planujesz wrócić, zapoznaj się z nowymi trendami i zmianami, które w niej zaszły. Uzupełnij wiedzę i uzbrój się w nowe umiejętności.
Z pomocą przyjdą Ci branżowe portale internetowe, blogi eksperckie, intensywne kursy, czy szkolenia.
Zrób wszystko, aby nie czuć, że świat poszedł do przodu, a Ty zostałeś w tyle.
ODŚWIEŻ CV
Jeśli nie zmieniałeś swojego CV od ostatniego poszukiwania pracy czas najwyższy to zrobić.
Uaktualnij informacje i dostosuj swoje dokumenty do pracy, której szukasz. Po dłuższej przerwie w zatrudnieniu rozważ stworzenie CV funkcjonalnego zamiast chronologicznego.
Pomoże ono odwrócić uwagę od przerwy w zatrudnieniu i zwiększy Twoją szansę na zaprezentowanie się podczas rozmowy.
ROZPOCZNIJ NETWORKING
Nigdy nie lekceważ siły rozmowy: -)
Nie czekaj, aż praca znajdzie Cię sama, uruchomienie sieci kontaktów to jedna z najlepszych dróg do znalezienia nowej pracy. Porozmawiaj z kolegami i koleżankami z branży, z rodziną, przyjaciółmi, zarejestruj się na portalach społecznościowych takich jak LinkedIn.
Naprawdę możesz być zaskoczony, tym jakie drzwi zostaną przed Tobą otwarte!
PRZYGOTUJ SIĘ NA ROZMOWĘ
Po dłuższej przerwie nabiera to jeszcze większego znaczenia.
Dokładnie zapoznaj się z firmą, w której chcesz pracować i koniecznie przygotuj się na pytanie o przerwę w pracy. Padnie na pewno.
Twoja odpowiedź powinna być jasna i zwięzła. Spróbuj zwrócić uwagę rozmówcy na korzyści, które ta przerwa Ci przyniosła, a właściwie na korzyści, które może przynieść jemu.
„Spędziłem kilka lat podróżując po świecie i doskonaląc umiejętności językowe.”
„Zajmowałam się domem, a w międzyczasie uczestniczyłam w intensywnym kursie księgowości”
„Opieka nad dziećmi do czasu, kiedy pójdą do przedszkola była dla mnie niezwykle ważna, bo chciałam móc później poświęcić się pracy na 100%.
Postaraj się skierować rozmowę na poprzednio wykonywane prace.
Nawet jeśli minęło od nich sporo czasu to nadal są to Twoje cenne doświadczenia zawodowe.
UWIERZ W SIEBIE
Łatwo jest zwątpić podczas poszukiwania pracy, tym bardziej, że najczęściej nie jest to krótki proces.
Pamiętaj jednak, że każda rozmowa, każdy nowy kontakt, wysłanie kolejnej aplikacji to krok w dobrym kierunku- krok do Twojego celu.
Uwierz w siebie, a na pewno Ci się uda.
Jeśli jednak nadal czujesz niepewność związaną z powrotem na rynek pracy, pamiętaj, że u nas w IDEA HR zawsze znajdziesz wsparcie merytoryczne i profesjonalną pomoc 🙂
Nie spiesz się.
Nie zapominaj o swoich kontaktach.
Nie skupiaj się tym czego inni od Ciebie oczekują, ale na tym czego chcesz Ty 🙂